Ukrainan kriisin ohella orastaa myös uusia kansainvälisiä haasteita

Eduskunnan syysistuntokausi alkoi tiistaina 2. syyskuuta pääministerin tiedonannolla Ukrainan tämänhetkisestä tilanteesta. Kriisi on äärimmäisen vakava. Kyse on koko Euroopan turvallisuudesta ja hyvinvoinnista. Myös eduskunnan keskustelu kuvasti tilanteen vakavuutta. Harvoin mikään keskustelu on ollut niin asiapitoinen ja vakavamielinen. Yleensä tavanomaiset edustajien väliinhuutelut salissa loistivat poissaolollaan.

Pääministeri Stubbin mukaan Ukrainan kriisi on kärjistynyt tavalla, jota kukaan ei osannut aavistaa. Neuvottelut ovat ainoa keino Ukrainan kriisin ratkaisemiseksi. Pakotteet yksinomaan eivät voi ratkaista kriisiä. Henkilökohtaisesti katson, että EU:n osaamisessa ja suhtautumistavassa Venäjään havaittiin suuria puutteita jo kriisin alusta alkaen. Tämän vuoksi oli hyvä, että presidentti Niinistö muutama viikko sitten avasi keskustelun tavoitteenaan löytää neuvotteluratkaisu kriisiin. On tärkeää, että Ukrainan lokakuussa järjestettävät parlamenttivaalit voidaan järjestää demokraattisesti ja että uudesta hallituksesta tulee vakaa ja eri kansanryhmiä edustava. On myös ensisijaisen tärkeää, että Ukraina voisi saavuttaa hyvän yhteistyön sekä Venäjän että EU:n kanssa. Samanaikaisesti tulee vaatia, että Venäjä kunnioittaisi Ukrainan suvereniteettia ja vetäisi välittömästi sotajoukkonsa pois Ukrainasta sekä lopettaisi separatistien tukemisen.

Perjantaina EU:n maa- ja metsätalousministerit kokoontuivat käsittelemään Venäjän EU-maille asettamien maa- ja kalataloustuotteita koskevien tuontirajoitusten vaikutuksia. Mielestäni Suomen ei tule hyväksyä vastatoimenpiteitä niiden jäsenmaiden ehdoilla, jotka kärsivät pakotteista vähiten tai hakevat lisääntyvää yhteisvastuuta EU:n taloudessa. Pakotteiden ja vastapakotteiden seuraamukset eivät saa kohdistua epätasaisesti eri jäsenmaihin. Suomi vaatii neuvotteluissa EU:ta antamaan kriisirahastojen kautta taloudellista tukea erityisesti maito- ja sikatuottajille.

Ukrainan kriisi toi mukanaan lisähuolia Suomen jo ennestään haastavaan taloudelliseen tilanteeseen. Ja rinnakkain näiden haasteiden kanssa, vaanii seuraava haaste kulman takana nopeasti kasvaneen arabimaiden ISIS-liikkeen toiminnan kautta. CNN:n laskelmien mukaan Suomessa on suhteellisesti suurin määrä jihdisteja, jotka ovat matkustaneet Syyriaan sotimaan. Tämän vuoksi on syytä kiirehtiä lainsäädäntötoimenpiteitä, jotta voidaan selvittää millä tavoin viranomaisten tulee käsitellä näiden henkilöiden rikollista toimintaa, kuinka rajoittaa heidän liikkumisvapauttaan sekä menetellä heidän kansalaisuutensa suhteen.

 

Proudly powered by WordPress | Theme: Wanderz Blog by Crimson Themes.