
Ruotsalais-italialainen kirjailija ja toimittaja Marcus Birro kirjoittaa blogissaan kristittyjen tilanteesta Lähi-idässä. Hän toteaa, että meneillään on kristittyjen hävittäminen, muslimiristiretki. Kirkkoja poltetaan ja piispoja murhataan. Ihmisiä karkotetaan kodeistaan, koska he uskovat Jeesukseen. Samaan aikaan kun ihmiset osallistuvat sateenkaarimarsseihin, kukaan ei sano mitään kristittyjen systemaattisesta hävittämisestä, ihmettelee Birro.
Myös Suomessa esiintyy vihamielisyyttä kristittyjä kohtaan. Se tuli selvästi esiin kesällä ministeri Räsäsen puhuttua Kansanlähetyspäivillä. Median ajojahti kyseenalaisti hänen soveltuvuutensa ministerin tehtävään, koska hän piti hengellisen puheen hengellisessä tilaisuudessa.
Kristityt ovat tänä päivänä maailman vainotuin ryhmä. Sekulaari media ei välitä kirjoittaa montaa riviä yli 100 miljoonasta kristitystä, joiden henki on uhattuna, joita murhataan ja jahdataan uskonsa vuoksi. Hitler puhui koko 1930-luvun ajan haluavansa tuhota juutalaiset, mutta kukaan ei uskonut häntä. Iran on jo 10 vuotta sanonut haluavansa tuhota Israelin. Meidän tulee puhua tällaisista uhkauksista selvästi ja rohkeasti. On uskallettava seistä maailman kärsivien kristittyjen puolesta.
